استیو جابز (مدیر معروف کمپانی اپل)، نوع خاصی از قلم برای تبلت‌ ها که امروز به اِستایلوس (Stylus) معروف است را نشانه‌ی ضعف تبلت می‌دانست. اما تکنولوژی لمسی یک تبلت هر چه قدر هم خوب باشد باز هم انجام برخی کارها با آن مشکل است. مثلاً وقتی می‌خواهید یک نسخه‌ی دیجیتالی از امضای خود داشته باشید و یا وقتی می‌خواهید یادداشتی را به صورت دستی ثبت کنید، یک قلم نوری کار شما را بسیار ساده می‌کند.

ساخت یک استایلوس ساده و سرگرم‌کننده است، احتمالاً تمام اقلام لازم را در خانه دارید، بنابراین شروع می‌کنیم!

تمام چیزی که نیاز دارید یک خودکار قدیمی و یک ماده‌ی هادی الکتریسیته مثل سیم مسی یا آلومینیومی و حتی آب است که باید الکتریسیته‌ی دست شما را به صفحه‌ی لمسی تبلت منتقل کند.

لیست کامل وسایل لازم به صورت زیر است:

خودکار قدیمی

تکه‌ای سیم

یک ماده‌ی خودهادی برای تولید الکتریسیته‌ی ساکن مثل فوم (اَبر)

یک قیچی یا کاتر (موکت‌بُر)

خودکار کهنه را باز می‌کنیم:

تکه‌ای سیم به اندازه‌ی تقریبی ۲٫۵ برابر طول خودکار آماده می‌کنیم و آن را دور فوم می‌پیچیم:

قبل از سرهم کردن استایلوس دست‌ساز بهتر است آن را به وسیله‌ی تبلت آزمایش کنیم، به نظر خوب کار می‌کند! البته می‌توانید فوم را بدون سیم در دست بگیرید و تست کنید و بعد سیم را دور آن بپیچید.

 

در قدم بعدی باید انتهای آزاد سیم را بگیریم و از خودکار رد کنیم، فوم هم با کمی فشار وارد لوله‌ی خودکار می‌شود. یادتان است که طول سیم ۲٫۵ برابر طول خودکار بود، مقداری که بیرون مانده را دور لوله‌ی خودکار می‌پیچیم. انتهای سیم را با نوار چسب یا به هر شکلی محکم می‌کنیم که باز نشود اما نکته‌ی مهم! طوری آن را محکم کنید که تماس دست شما با سیم مسی قطع نشود، در واقع کار سیم انتقال الکتریسیته از دست شما به صفحه‌ی لمسی تبلت است، بنابراین باید حتماً با دست شما تماس داشته باشد.

اولین تست نتیجه‌ی خوبی دارد:

برای بالاتر رفتن دقت می‌توان فوم را ریزتر کرد، اگر حوصله کنید و انواع فوم را آزمایش کنید، نتیجه‌ی بهتری هم می‌گیرید. در صورتی که فومی که انتخاب کرده‌اید چندان هادی نیست، اضافه کردن کمی آب و خیس کردن آن، موثر خواهد بود.

 

نهایتاً استایلوس من این شکلی از آب در آمده:

 

مواد ساده‌ای استفاده شد و نتیجه خوب بود. اگر بخواهید می‌توانید یک استایلوس زیباتر هم درست کنید. مثلاً یک خودکار با بدنه‌ی فلزی باعث می‌شود که سیم مسی از این مجموعه حذف شود، بنابراین کافی است که تکه‌ی کوچکی فوم را در لوله‌ی خودکار فرو کنید.

اگر خودکاری با بدنه‌ی فلزی ندارید، می‌توانید با یک درل لوله‌ی پلاستیکی خودکار را سوراخ کنید و سیم را از آن بیرون بیاورید، لذا مکان سوراخ باید نزدیک انگشت شما باشد و با نوک انگشت شما تماس داشته باشد.

منبع فارسی: گویا آی تی
Share